Street s Fuji X

Fotografování života v ulicích patří mezi oblíbené fotografické disciplíny. Vždyť první známá kniha věnovaná street photography vyšla v roce 1877 a obsahovala snímky pořízené v ulicích Londýna pořízené koloidovou technikou (Street life in London – fotograf Thomson).

Dnešní technika nabízí nespočet možností čím fotit streetovou fotografii. Z principu snahy o nenápadnost se lépe hodí malé, méně nápadné fotoaparáty. Jednou z mnoha takových možností je něco ze systému Fujifilm X. Ať už jsem používal X-E2, X-T1 nebo X-T2, tak důležitý byl výběr objektivu. Protože raději fotím na kratší vzdálenosti, tak mezi mé oblíbence patří XF16/1,4. Není to jen pro jeho neskutečnou optickou kvalitu, ale také proto, že má „zámek“ zaostření v manuálním režimu. Obvykle nastavím clonu 4 nebo 5,6 a ostřící kroužek pootočím tak, abych měl hloubku ostrosti od cca 3 metrů do nekonečna a zamknu ostřící kroužek. Nemusím se pak starat nejen o nechtěné pootočení ostřícím kroužkem, ale také o další zaostřování na detail.

Czech Republic

Zachycení pomíjivého děje není problém při snímání v sérii. Obvykle mám nastavenou rychlost na 5 snímků/sekundu. Fotku jsem vybral ze 4 snímků právě pro gesto rukou obou dívek.

Czech Republic

Focení v sérii se vyplatilo i u této fotografie, kde je zachycený nedokončený pohyb před propíchnutím bubliny. U takových fotek je zafixovaná hloubka ostrosti důležitým předpokladem pro svobodnou a rychlou kompozici obrazu.

Czech Republic

Ne vždy je nutné při streetové fotografii spěchat. Někdy fotím nějakou situaci, která mně zaujme například svou barevností.

O používaném objektivu a cloně jsem se už zmínil. Ostatní nastavení: závěrka 1/250 a citlivost ISO AUTO (k cloně a závěrce fotoaparát sám vypočítá vhodnou hodnotu citlivosti podle jasu scény. U Fuji lze nastavit také dynamický rozsah. Já volím DR AUTO, aby si program sám vybral nejvhodnější hodnotu podle dynamického rozsahu scény, kterou právě fotím. V souvislosti s tím je nutné mít nastavené hodnoty pro ISO AUTO v rozsahu nejméně 200 až 800.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *