X-T2 po 9 měsících

Neodolal jsem a koupil horkou novinku X-T2. Samozřejmě s power gripem, abych mohl využít všech předností, které nový model nabízí. Recenzí je plný internet a tak spíše budu popisovat osobní praktické zkušenosti v oborech, které byly vyhrazeny především zrcadlovkám. Vždyť to je ten důvod proč novou Fujinu kupovat. V době pořízení prvních sportovních fotek nebyla k dispozici konverze RAF v Capture One Pro a všechny snímky jsou na kartě ve formátu JPEG.
Pro začátek jsem zkusil fotbal a pak něco ostřejšího – hokej.

Když bych měl vyjmenovat hlavní důvody, proč jsem X-T2 pořizoval, tak jako jeden z hlavních bych uvedl – „prostě jsem ji chtěl“. Další už jsou méně důležité. Po vyzkoušení X-Pro2 v březnu 2016 jsem se nadchl pro zvládnutý šum při vysokých hodnotách ISO … a pak také pro joystick k ovládání ostřícího bodu. Zvládnutý šum má, vzhledem k mému převažujícímu focení koncertů a divadla velký význam, protože jsem často nucený používat vysoké hodnoty ISO kvůli nedostatku světla. Dalším důvodem nákupu bylo opravdu podstatné zlepšení výkonu celého systému AF. V porovnání s předchozí generací jde opravdu u zásadní změnu v rychlosti a přesnosti za ztížených světelných podmínek a v měnící se intenzitě a barvě světla. Tady klobouk dolů před posunem schopností X-T2.

Nejčastěji jsem používal objektiv XF 50-140/2,8, který má vynikající kresbu už na úplně otevřenou clonu a rozsahem ohniska pokrývá nejčastější potřeby scénického focení. Nová Fujina obstála velmi dobře a jen ve velmi kritických světelných podmínkách měla rušivý vzhled šumu v hlubokých stínech mimo zaostření. To jsem řešil v rámci postprocesu s využitím lokálních úprav ve vrstvách na úrovni formátu RAF (layers v C1Pro).  Použití Capture One Pro k editaci RAFů mohu jen doporučit. Výsledky jsou z mého pohledu viditelně lepší než při editování v LR.  Postupně jsem se naučil věnovat pozornost optimální volbě parametrů AF-S/AF-C a pečlivému ostření, protože Fuji může dávat opravdu skvěle zaostřené snímky. To v důsledku vede k omezení používání doostření v PP a výsledné fotce to jen prospěje. Největší „papírové“ fotky jsem dělal 30×60 cm a zcela běžně 30×40. Obvykle nebyly z plného formátu APS-C, ale většinou šlo o výřezy. Přesto byla jejich kvalita výborná.

Během zimních měsíců jsem fotil v sálech, kostelích a v mrazivém venkovním počasí. Žádné problémy  se spolehlivostí a funkcionalitou jsem nepozoroval. Až  letos v březnu jsem si začal všímat mírného přehřívání těla. To se postupně zhoršovalo a pozoroval jsem postupnou ztrátu spolehlivosti funkcí. V květnu už bylo jasné, že ani jiné baterie nevedou ke zlepšení a foťák jsem dal do servisu. Po 14 dnech se vrátil s novou základní deskou. V servisu Fujifilm mi půjčili náhradní tělo, abych mohl realizovat již sjednané zakázky. Po opravě jsem hned fotil 3 dny festival a vše bylo naprosto perfektní.

Používám blesk Nissin i60A a tak jsem přivítal jeho upgrade s podporou HSS. To byl vlastně poslední nedostatek systému (ve srovnání s DSLR).  Funkce blesku v režimu TTL je opravdu výborná – nejen v režimu HSS.

Vždy fotím do formátu RAF a FINE současně. Někdy je lepší použít fotku v surových datech a někdy naopak je lepší vzhled u fotek JPEG.  Bohužel dopředu to lze jen obtížně odhadnout. K ukládání dat jsem se nakonec rozhodl pro karty Lexar 2000x. Vyšší cena je vyvážena opravdu velmi rychlým zápisem (až 230MB/s). To mi dovoluje plynulé focení i při velkých sérií snímků. Také má rychlost zápisu příznivý vliv na zobrazení v EVF, kdy při CHL 5sn/s je možné sledovat objekt v hledáčku stejně plynule jako v OVF zrcadlovky (Na fotbale jsem zkusil 50 fotek v jedné sérii do formátu FINE a ani jsem nemusel čekat až se data zapíšou na kartu. Klidně jsem mohl pokračovat dále. V EVF nedocházelo k žádnému blackoutu).
Při sériovém focení mám vždy vypnuté zobrazení fotky po expozici!

Pro příští sezónu plánuji pořízení objektivu XF 90/2. Láká mně především možnost „polepšit“ si s minimální clonou a také o kousek lepší kresba. Mnohem lepší by pak měly být části snímku mimo fokus.

Ty jsou v kostce mé dosavadní, vesměs pozitivní zkušenosti s X-T2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *