X-T2 fotí sport

Ovládání se proti X-T1 moc neliší a tak jediné na co jsem byl opravdu zvědavý je spolehlivost AF-C při sekvenčním snímání a také jak moc se liší kvalita snímku 24 MPx ve srovnání s 16 MPx předchozí generace. Po předchozí dohodě jsem vzal novou Fujinu na žákovské fotbalové utkání. Na tělo X-T2 jsem nasadil power grip a objektiv XF 50-140. Do slotů jsem zasunul dvě karty Lexar s garantovanou rychlostí zápisu 230 MB/s a šel jsem se „podívat pravdě do očí“.

Na hřišti probíhal boj o každý míč s nasazením, které můžeme vidět jen u dětí. Kvalita JPEG. Čas 1/1000, clona 2,8 až 4, ISO AUTO, silmulace Fujifilm Acros, AF-C oblast 3×3 ostřící body, mod 2. Celkový počet ostřících bodů snížený na 91. Další nastavení NR -2; S-tone 0; H-tone 0, Sharp -1.

Celkem jsem udělal cca 600 snímků. Fuji s gripem bez problémů zvládala i sekvence 20-30 snímků. Vysloveně špatně zaostřené byly 3-4 snímky. Zbytek byl úplně ostrý, nebo trochu soft – nic co by nešlo doostřit v postprocesu. Osvědčily se karty Lexar 2000x, protože jsem vůbec nepozoroval jakýkoliv problém se zápisem u delších sekvencí. Na nic jsem nemusel čekat a foťák byl stále připraven začít snímat nové snímky. Zmínky o rychlých slotech X-T2 nejsou zřejmě jen marketingovým trikem a sloty jsou schopné v praxi zhodnotit rychlost zápisu karet, která je 230MB/s. Focení stylem, zaostřím na začátku akce a pak jen sleduji hráče s míčem až do ukončení jeho pohybu není pro X-T2 absolutně žádný problém, jak z pohledu spolehlivosti AF, tak kapacitou zápisu snímků na kartu.

A co hokej v hale?

Po skončení fotbalu jsme se s kolegou přesunuli do hokejové haly, kde probíhala poslední třetina zápasu. Nejsem zkušený fotograf sportovních utkání a hokej je opravdu hodně rychlý. Než jsem se zorientoval kde je puk, hráči už byli jinde.

Tady už byl odpad z důvodu nezaostření podstatně vyšší. Nevím jaký na tom měla podíl moje nezkušenost a kolik špinavé plexisklo mezi mnou a hráči. Zhruba polovinu snímků jsem odepsal. Ostatní byly ostré jako ten na ukázku. Kvůli osvětlení haly jsem nemohl jít na více jak 1/1000 , aby hodnoty ISO byly ještě přijatelné (v reálu 2000 až 4000). Simulace Negativ Pro Standard. Vzhledem k černým dresům jsem měl nastavit S-tone na -2.

Shrnutí:

X-T2 vypadá skoro stejně jako X-T1, ale jinak je to zcela jiný fotoaparát. Je po všech stránkách lepší. To se netýká jen vynikajícího joysticku pro výběr ostřícího bodu, který ergonomii obsluhy AF posouvá na jiný level. Ani rozlišení čipu nebo nového procesoru pro zpracování dat obrazu, ale především funkce AF. Model X-T2 složil maturitu za MLC a s vhodnými objektivy, doplněný power gripem zvládá akční focení s výkonem srovnatelným s top modely zrcadlovek. Ano, vyžaduje větší péči věnovanou volbě ostřících bodů (oblastí) a výběru správného módu pro daný druh pohybu, ale odmění se skvělým výkonem a konzistentní spolehlivostí na úrovni obvyklé pro velmi výkonné zrcadlovky. Kromě nákupu gripu je žádoucí věnovat pozornost výběru paměťových karet s vysokou rychlostí zápisu.

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *