Nissin i60A (devět měsíců)

Čím jsem byl mile překvapený?

Výkonem blesku při focení reportáže s krátkými sekvencemi souvislého focení v režimu CL. Nejdříve jsem to jen tak zkusil při jednom předávání ceny, abych zachytil ten správný okamžik. Pět snímků za sekundu, vzdálenost cca 2,5 metru. Sekvence 8 snímků. Pak jsem použil Nissin i60A ještě několikrát v kombinaci s CL během této akce. Doma jsem pak v klidu s nabitými bateriemi udělal „zátěžovou zkoušku“, abych zjistil, kam až sahá výkon blesku v režimu HSS/TTL. Baterie ENELOOP PRO (černé). Korekce výkonu blesku +/-0. Objekt vzdálený 2,5 metru, sekvence CL a závěrka 1/320. Za jednu minutu jsem exponoval 50 snímků v různých sekvencích 3 až 8 snímků v řadě. Výsledek? Všechny snímky byly správně exponované. Nebylo znát slábnutí výkonu. Hlava blesku nejevila známky nadměrného ohřívání.
Ale vraťme se na začátek.

Moje X-T2 dostala v té době nejvýkonnější blesk s podporou TTL pro systém Fujifilm X; tedy Nissin i60A. Začátkem roku 2017 už bylo jasné, že v pololetí bude uvolněna aktualizace FW, která bude podporovat synchronizaci HSS v režimu TTL. Možnosti řízení blesků i60A posílila řídící jednotka Air 1, která dovolí dálkové ovládaní blesku/blesků z těla X-T2. Souhrnem lze konstatovat, že nabídkou blesků s dálkou a HSS padla asi poslední zábrana k plnému využití X-T2 k profesionální práci se systémovým bleskem. Firmware 2.0 pro X-T2 s přepracovaným menu pro blesk bylo pověstnou „třešničkou na dortu“.

Nastavení HSS

Nejdříve potvrdím, co je již asi známo, že v režimu HSS funguje měření TTL spolehlivě. Plná funkce HSS je zachována i při naklopení/otočení hlavy blesku. Kromě kompenzace v těle X-T2 (jak je vidět na obrázku) lze používat i kompenzaci kolečkem přímo na blesku, což se mi jeví jako jednodušší. Pro zjednodušení je na obrázku vidět nastavení do režimu HSS/TTL. (Položka SYNC. FP). V blesku se stiskem voliče vpravo nastaví symbol H s grafikou blesku. Na displeji svítí zelená indikace spuštění režimu HSS.

Jako všechny blesky, také Nissin i60A ztrácí při aktivaci podpory HSS část svého max. výkonu. Tady by se hodilo vyšší základní směrné číslo, které sice nyní vypadá impozantně (GN 60), ale má to háček. Platí pro hodnotu ohniska 200mm místo obvyklých 105mm. Naštěstí Fujina nelpí na formalitách a slabší výkon HSS lze do určité míry vyvážit. Ale o tom později.
Při reportážním focení je nabízený výkon plně dostačující do vzdálenosti cca 5 metrů při ohnisku 23mm (APS-C). Obvykle se snažím fotit na širší ohniska. Nejraději XF 16 mm. Jsem dost blízko děje a zároveň je vidět prostředí okolo hlavního motivu. Během focení s bleskem vypínám funkci v EVF simulaci expozice, AWB a DOF. Tím mám zajištěné zřetelné zobrazení scény v EVF bez ohledu na nastavenou clonu, závěrku a hodnotu ISO. Tam kde se rychle mění situace a není čas práci s AF body, zónami nebo následným překomponováním, používám ostření na definovanou hloubku ostrosti – obvykle od 2 do 6 metrů a mohu se plně soustředit na dění před objektivem. Výkon i60A i v režimu HSS je v interiéru na takový způsob focení zcela dostačující. K nastavení hloubky ostrosti výborně poslouží dálkoměrná stupnice zobrazená v EVF, která barevně odliší hloubku ostrosti. Velká výhoda! Velmi často používám s bleskem dodávaný plastový difuzor, který krásně rozptyluje světlo. Ve svislé poloze hlavy blesku lze využít uvnitř difuzoru vytaženou odraznou destičku.

Příklad ukazuje plné políčko snímku SOOC při závěrce 1/400 (1/320 je celé políčko bez stínu).

Dokud nebyl k dispozici režim HSS bylo možné využít benevolence výrobce Fujifilm. X-T2 má sice ve specifikaci synchronizaci blesku pro časy do 1/250, ale jak už jsem zmínil, dovoluje X-T2 některá nastavení mimo oficiální tabulky. To se může hodit i s aktualizovaným FW blesku, když je nutné vytěžit plný výkon a hrozí pohybová neostrost při použití závěrky 1/250 (např. tanečníci).  V nouzi se mohu uchýlit k přehlédnutí oficiálně udávané synchronizační rychlosti závěrky 1/250, vypnout HSS a nastavit 1/320 nebo v úplné nouzi 1/400. Na rozdíl např. od Canonu to Fuji vezme a podpora TTL zůstane funkční. Přesunutím volby nastavení závěrky na přední roler lze nastavit časy v kroku 1/3EV. Ještě při závěrce 1/320 obdržím po záblesku plné políčko se snímkem. Pokud je tíseň opravdu veliká, lze nastavit i 1/400 s tím, že obětuji cca 8% plochy při dolním okraji záběru.  Není to ideální, ale je lepší mít dobrý snímek vysoký 90% původní plochy, než pohybově rozmazaný a nebo podexponovaný.

S bleskem jsem spokojený a výkon je dostačující na běžnou reportáž/svatbu pod střechou. Rozsah 24-200 mm lze rozšířit vestavěnou rozptylkou na 16 mm.  Kromě toho je v hlavě blesku výsuvná odrazná destička, jejíž účinek lze kombinovat s přiloženým plastovým „difuzorem“.
Z mého pohledu jde o povedený blesk, který se velikostí výborně hodí do světa bezzrcadlovek a přitom si zachovává dostatečný výkon a tepelnou odolnost hlavy.  V provozu používám osvědčené nabíjecí baterie ENELOOP PRO.

Ovládání pomocí kruhových voličů na zadní straně blesku ladí s ovládáním Fuji X.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *